cheap nfl jerseys outlet cheap jerseys from china real cheap jordans cheap jerseys for sale cheap jerseys wholesale nfl jerseys
Türkiye Obezite Araştırma Derneği
 
Diabet
Şeker Hastalığı ve bilimsel adıyla diabet hastalığı, gerektiği şekilde kullanılamayan glikozun (şekerin) kanda yükselmesi, böbreklerin bu yükselmiş şekerin idrardan geri kazanımını (geri emilimini) sağlayamadıkları için idrara şeker kaçması demektir.
devamı için tıklayınız...
Diabet ve Hipertansiyon
Diabet ve Hipertansiyon

Diabetes Mellitus’un en önemli makrovasküler komplikasyonu (büyük damar hasarı) koroner kalp hastalığıdır. Diabetik bireylerde koroner kalp hastalığı oranı, diabetik olmayan bireylere kıyasla oldukça yüksektir (% 2-5’ e karşılık % 40-50’ lere varan de
devamı için tıklayınız...
Diabetik Ayak
Şeker hastalığı, yani diyabet, tarih boyunca toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri olmuştur. Yeni tedavi yaklaşımları ve geliştirilen ilaçlar sayesinde kan şeker düzeyleri kontrol altında tutulabildiğinden, diyabetin ölümcül olan akut komplikasyonlarına daha az rastlamaktayız.
devamı için tıklayınız...
Diabetik Retinopati
Diabetik Retinopati (DR), gözün arkasında, ışığı yakalayan ve görüntüye ilişkin bilgiyi beyne taşıyan sinir liflerini de içeren bir doku olan retinayı besleyen küçük kan damarlarının (kapillerin) hasarı için kullanılan tıbbi bir deyimdir. Bu küçük kan damarları, diabetle birlikte ola
devamı için tıklayınız...
Diabetik Nöropati
Nöropati, sözcüğü vücudumuzun çeşitli yerlerine dağılan sinirlerin hastalıklarını ifade eder. Diyabetik nöropati ise diyabet hastalığının oluşturduğu değişik derecelerdeki çevresel sinir sistemi tahribatını anlatmaktadır.
devamı için tıklayınız...
Gebelik ve Diabet
Gebelik ve diabet konusu; gebelikte ortaya çıkan diabet (gestasyonel diabet) ve diabetik gebe (pregastasyonel diabet) olmak üzere başlıca iki çerçevede ele alınmakta olup, bu sayıda yalnızca gestasyonel diabet üzerinde durulacaktır.
devamı için tıklayınız...
İyi Kolesterol Nedir ?
Kalp damar hastalığı diabet hastalarında en önemli ölüm nedenidir. Türk Diabet Cemiyeti tarafından, Türkiye’nin 28 bölgesi ve 31782 hastayı kapsayan geniş çaplı taramada, ülkemizde diabet sıklığı % 9.27, her yıl eklenen yeni vaka oranı % 3.46 olarak saptanmıştır.
devamı için tıklayınız...
Metabolik Sendrom
Son zamanlarda adını sıkça duyuyor olduğumuz MS, 1960’lı yıllardan beri bilinen ve başlıca insülin direncinin sorumlu olduğu bir “normalden sapmalar” kompleksidir. Bu kompleksin önemi, yıllar içinde diabet, inme, infarktüs ve kalp kaynaklı ani ölüm ile sonuçlanabilmesinde yatmaktadır.
devamı için tıklayınız...
Tıbbi Beslenme Nedir?
Diabette tıbbi beslenme tedavisi nasıl olmalıdır ve ilkeleri nelerdir?

İlk görüşmede mutlaka kan değerleri ( AKŞ , TKŞ , kolesterol profili vb ) tedavinin başlamasında yol gösterici olmalıdır.
devamı için tıklayınız...
Obezite Nedir?
İngilizce Obese Kelimesinden gelen Obezite vücutta depolanan yağ miktarının çok fazla olması biçiminde tanımlanıyor. Obezite vücudun fiziksel yapısına uymayacak ölçülerde aşırı derecede yağ depolanması sonucunda oluşur.
devamı için tıklayınız...